// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// Aktualności

Lutowy klub informatyka: oswajanie RPA

05.02.2019

Odsłon: 2757

Klub Informatyka PTI zaprasza na prezentację 19 lutego (wtorek) w godzinach 18-20, na temat Robotic Process Automation w praktyce. Prelegentami będą Bartosz Kochanowski oraz Chris Prusik. Wydarzenie odbędzie się w Wyższej Szkole Menedżerskiej (WSM) w Warszawie przy Kawęczyńskiej 36 - tutaj mapka. Zbieramy się od godz. 18:00 w sali F-401. Sama prezentacja rozpoczyna się punktualnie o 18:30, ale zachęcamy do wcześniejszego przybycia, żeby dać sobie szansę na rozmowę (i kawę) z dawno nie widzianymi przyjaciółmi.

 

Co to jest Robotic Process Automation? Wraz z przyrostem liczby aplikacji i systemów operacyjnych, języków programowania, środowisk deweloperskich coraz trudniejsze staje się zintegrowanie procesów zachodzących w firmach w jedną całość i jest wręcz niemożliwe łączenie tych procesów w jeden system typu ERP czy CRM. Często zmiany w samych procesach następują szybciej niż możliwe jest tempo powstawania nowych wersji tych systemów. Dodatkowo, systemy te muszą się łączyć z zewnętrznymi aplikacjami, które często nie mają udostępnionych API. Wyobraźmy sobie przez chwilę, że zamiast patrzeć na system jako całość - sadzamy przed komputerami roboty wykonujące pracę ludzi. Tam gdzie to możliwe zaprzęgamy sztuczną inteligencję czy uczenie maszynowe, a tam gdzie procesy są powtarzalne - sterujemy systemem operacyjnym (aplikacjami desktopowymi i webowymi) za pomocą myszki i klawiatury oraz UI automation i API. Używamy też technik screen scrapingu z użyciem OCR tam, gdzie nie ma dostępu innymi metodami. Zamiast sadzać fizyczne roboty, uruchamiamy na komputerach programy, symulujące fizyczne roboty - tym jest Robotic Process Automation. RPA bardzo zmienia się współczesny biznes dzięki robotom. Trzeba jednak umiejetnie podejmować decyzje wyboru odpowiednich procesów do robotyzacji.

 

Chris Prusik wspomina: Pod koniec 2015 będąc na kontrakcie dla brytyjskiej firmy księgowej po raz pierwszy zetknąłem się z programowymi robotami UI Path. Jednakże jako programiście, ciężko mi było z nimi pracować, bo były niewygodne, a rozwiązanie Autohotkey zbyt niedojrzałe - nie działało tak jak powinno. Stąd napisałem dość szybko pierwszą wersję narzędzia, które pozwalało chodzić po interfejsie użytkownika aplikacji księgowej i zapisywać na bieżąco informacje do webowego systemu CRM (już za pomocą API). W kwietniu 2016 roku powstała firma G1ANT z czterema pracownikami na pokładzie. W sierpniu tegoż roku dołączył Tomasz Kmiecik zapewniając wsparcie biznesowe, zostając CEO  i tak technologia rozwijana jest do dnia dzisiejszego, przy czym tym wyróżniamy się na rynku, że jako jedyni dysponujemy naprawdę otwartą platformą, w której bardzo łatwo rozwijać jest nowe funkcjonalności bez konieczności zmiany jądra. Dowolny deweloper C#, używając naszego SDK, może  uzupełnić naszą technologię o dodatkowe komendy, struktury, zmienne specjalne, panele, kreatory zarówno tworząc nowe addony jak i rozwijając nasze, których większość udostępniona jest w modelu Open Source na licencji LGPL.


Podczas Klubu zostaną omówione zastosowania robotyki w praktyce – dostawcy RPA (G1ANT, UiPath, inni), kto wprowadza robotykę do organizacji i czym się kierują decydenci, Jakie korzyści osiągają? Case studies.

 

Wstęp na Klub jest wolny. Ze względów logistyczno-aprowizacyjnych Oddział Mazowiecki prosi o zgłoszenia (z podaniem liczby osób) pod adres omaz[at]pti.org.pl.  Klub będzie filmowany. Wiąże się to z wyrażeniem przez uczestników Klubu zgody na wykorzystanie ich wizerunku w relacjach wideo, które można znaleźć  w kanale PTI portalu Youtube, a także w portalu Oddziału Mazowieckiego PTI, w szczególności w informacjach noszących  tag wideo.

 

Profil prelegentów

 

Bartosz Kochanowski - ponad 10-letnie doświadczenie w doradztwie, sprzedaży, zarządzaniu projektami IT (>300), ekspansji zaawansowanych rozwiązań IT, ecommerce, analizie i optymalizacji procesów biznesowych (np. z wykorzystaniem systemów RPA - Robotic Process Automation). Realizował projekty lokalizacji systemów IT (pod kątem prawnym, operacyjnym, funkcjonalnym). Konsultant strategii wejścia na rynek PL inwestorów zagranicznych. Zarządzanie zmianą w ramach wdrożeń systemów ERP, MOS w regionie CESE. Doświadczenie w kontaktach z kadrą zarządzającą (poziom 'C'). Praktyk rozwoju biznesu w kilkudziesięciu firmach. Entuzjasta nowych mediów, nieruchomości, inżynierii sprzedaży, trener (okazjonalnie). Doradca w zakresie rozwoju startupów dla grupy Manager+.

 

Chris Prusik - rozpoczął swoją przygodę z programowaniem w  wieku 15 lat z asemblerem Z80 na 8-bitowym komputerze Amstrad CPC 6128. Absolwent Technikum Elektrycznego w Olsztynie, następnie wydziału MIM Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor publikacji o programowaniu w czasopisamach "Amiga" oraz "Enter". W ramach działalności biznesowej twórca oprogramowania dla dużych organizacji (np. dla AMW stworzył rejestr środków trwałych, a w firmie Action system rozsyłający do 100 tysięcy faktur dziennie). Od 2012 przedsiębiorca działający na terenie Wielkiej Brytanii, gdzie prowadził agencję tworzącą i programującą da klientów interaktywne witryny internetowe, systemy CRM oraz systemy automatyzacji działań marketingowych. W kwietniu 2016 założył firmę G1ANT wyspecjalizowaną w zagadnieniech RPA. Microsoft Certified Professional Developer, entuzjasta programowania w C#.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: roboty, zaproszenia, programowanie, sztuczna inteligencja, 2019