// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// Aktualności

Klub Informatyka: "Słownik informatyczny" (relacja)

11.11.2003

Odsłon: 1999

Na listopadowym spotkaniu Klubu Informatyka dyskutowano o projekcie stworzenia internetowego, otwartego, niekomercyjnego Słownika Informatycznego; powstała też grupa inicjatywna tego projektu.

 

Po wstępnych powitaniach i uściskach uczestnicy dostali do rozwiązania niewielką krzyżówkę, która jednak okazała się nie taka bardzo łatwa... Wyniki oceniał sprawiedliwie Jarek Deminet, ktory był także autorem większości haseł. Zwycięzcami zostali: Marek Średniawa, Władysław Majewski i Zdzisław Kaleta.

 

Zasadniczą część spotkania rozpoczął Jarek Kaczorowski - autor pomysłu zbudowania internetowego serwisu terminologicznego o tematyce informatycznej. Jarek przedstawił podstawowe założenia projektowanego serwisu i omówił proponowaną rolę PTI i Rady Języka Polskiego w jego stworzeniu i utrzymywaniu. Profesor Andrzej Blikle, członek Rady Języka Polskiego PAN oraz przewodniczący Komisji Terminologii Informatycznej przy tej radzie, ocenił pozytywnie nasz pomysł serwisu oraz obiecał przedstawić Radzie propozycje współpracy z nami.

 

Ożywiona dyskusja dotyczyła m.in. takich aspektów, jak otwartość serwisu (czy każdy może dodać hasło?), rola moderatora / moderatorów (ocena czy tylko komentowanie), wybór pomiędzy słownikiem a encyklopedią, nowy serwis a kilka już istniejących w sieci słowników. Podsumowanie dyskusji - uzgodnione wstępnie założenia planowanego serwisu - zostanie przesłane na listę, jak również przedstawione Zarządowi Głównemu PTI do akceptacji. Wstępnie swoje poparcie zadeklarował w imieniu Oddziału Mazowieckiego jego prezes, Marek Hołyński.

 

Konkretnym rezultatem spotkania jest utworzenie grupy osób, które chcą współpracować przy budowie i rozwoju serwisu terminologicznego. Już następnego dnia powstała strona internetowa, na której zarówno toczą się dyskusje nad kształtem serwisu, jak i formułowane są dokumenty programowe. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którym nieobojętne jest posługiwanie się poprawna terminologią. Adres strony:
http://www.isoc.org.pl/wiki/index.php/SlownikPTI

 

Dziękujemy fundatorowi pierwszego piwa, Jarkowi Deminetowi, który w ten sposób uczcił zakończenie swojej pracy nad hasłami informatycznymi do Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN.
 

 

Miło nam było gościć przedstawicieli Oddziału Dolnośląskiego i Wielkopolskiego. Zapraszamy częściej! 

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: terminologia, 2003, sprawozdania