// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// Aktualności

Kwietniowy Klub Informatyka: technologie semantyczne oraz ich aktualne możliwości i zastosowania

31.03.2018

Odsłon: 2281

Klub Informatyka zaprasza na kolejne spotkanie, które odbędzie się 24  kwietnia (wtorek) o godzinie 18:00 na wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Koleżanka Maria Ganzha opowie tam o ideach internetu semantycznego (semantic web), rozwijających się w świecie od prawie dwudziestu lat. Pojęcie semantic web zostało zaproponowane w roku 2000 przez Tima Berners-Lee (dokument dostępny na stronie W3C wskazuje na datę 16 maja 2000). Była to próba „dołożenia” kolejnej warstwy do protokołu WWW, tak aby komputery mogły „rozumieć” język  ludzki. Zakładano, że takie „mądre” komputery mogłyby znaczniej efektywniej „rozumieć” (wspierać) użytkownika, np. w radzeniu sobie z zalewem informacji. Równocześnie, w roku 2001 Berners-Lee, Hendler i Lasilla opublikowali artykuł w czasopiśmie Scientific American, który przedstawiał świetlane perspektywy dla internetu semantycznego.

 

Mamy rok 2018 i powstaje pytanie, co się dzieje z tym oryginalnym pomysłem Tima Berners-Lee? Wydawać by się mogło, że tak jak na co dzień używamy WWW to sieci semantycznej „nie widać” i „nie słychać”. Czy tak rzeczywiście jest? A może, pomimo że tego nie widać, internet można już nazwać semantycznym? A może jest to tylko „jeszcze jeden” genialny pomysł, którego nie da się urzeczywistnić?

 

W ramach Klubu Informatyka spróbujemy zmierzyć się z takimi zagadnieniami jak:

  • co to jest internet semantyczny?
  • jak rozwija się internet semantyczny i czemu nie rozwinął się tak / nie był / nie jest takim sukcesem jak WWW?
  • co jest dostępne dzisiaj, jeśli chodzi o technologie semantyczne (w szczególności stan wiedzy i narzędzia), dla kogoś kto chciałby je wykorzystać w praktyce?

 

Wykład rozpocznie się o godz. 18:30 w sali 103 gmachu MiNI PW, jednak organizatorzy zapraszają już od godz. 18:00 co np. pozwoli obecnym na swobodną rozmowę z dawno nie widzianymi przyjaciółmi. Jak zawsze nasz Klub będzie filmowany. Wiąże się to każdorazowo z wyrażeniem przez wszystkich uczestników Klubu zgody na wykorzystanie ich wizerunku w relacjach wideo, które można potem znaleźć  w kanale PTI portalu Youtube, a także w portalu Oddziału Mazowieckiego PTI w informacjach noszących tag wideo.

 

Ze wzgledów logistyczno-aprowizacyjnych, prosimy o zgłoszenia obecności, które trzeba kierować pod adres e-mail: omaz (at) pti.org.pl. W jednym mejlu można deklarować obecność większej liczby osób.

 

O prelegentce

 

Maria Ganzha jest profesorem nadzwyczajnym na wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (MiNI PW). Stopnie magistra i doktora uzyskała na Uniwersytecie Moskiewskim im. Łomonosowa, a habilitację – w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk. W PTI od 2006 roku. Zajmuje się tutaj m.in. organizacją serii międzynarodowych konferencji FedCSIS; jest także redaktor naczelną wydawanej przez PTI serii książkowej Annals of Computer Science and Information Systems.

 

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: Internet, zaproszenia, programowanie, 2018