// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// Aktualności

Mike Hinchey w Warszawie

26.01.2018

Odsłon: 1649

22 stycznia 2018 w gmachu wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej odbyło się się pierwsze tegoroczne seminarium środowiskowe z cyklu Systemy inteligentne, teoria, praktyka. Prof. Mike Hinchey, aktualny prezes międzynarodowej federacji IFIP (International Federation for Information Processing) wygłosił tu prezentację zatytułowaną Building Resilient Space Exploration Systems (Budowanie elastycznych systemów eksploracji kosmosu). Oddział Mazowiecki PTI był współorganizatorem tego wydarzenia.

 

 

Wykładowca zwrócił uwagę zebranych, iż oprogramowanie staje się coraz bardziej wszechobecne wśród nas, a w wielu przypadkach wymagana jest od niego spora niezawodność. Współczesne samochody są wyposażane już w około 70 procesorów. I liczba ta raczej nie chce maleć. Jakość pracy tych procesorów opiera się na jakości oprogramowania. Tymczasem możliwości sprzętu elektronicznego podlegają rozwojowi szybszemu niż możliwości oprogramowania. W NASA inżynierowie są świadomi zależności pracujących urzadzeń od jakości stosowanych aplikacji. Dlatego NASA nie żałuje inwestycji w oprogramowanie i koszty jego wytworzenia nierzadko przekraczają 800% założonego budżetu.

 

W trakcie spotkania, które trwało około godziny, Hinchey dokonał przeglądu różnych metod programowania, mających na celu osiągnięcie możliwie wysokiego poziomu niezawodności. Wymienił pomysły: równoległego rozwijania kodów, metody mrowisk (swarm technologies), samouczących się systemów programowania (opartych na metodach sztucznej inteligencji), ponownego przepisywania kodów odziedziczonych (legacy applications). Wreszcie praktykowanej w NASA metody R2D2C (Requirements to Design to Code). Prelegent raczej opowiadał się przeciwko metodom programowania, gdzie ingerencja człowieka redukowana jest do minimum.

 

Prof Mike Hinchey jest specjalistą od inżynierii oprogramowania w University of Limerick (Irlandia). Ponadto pełni też funkcję prezesa oddziału IEEE UK and Ireland na lata 2018-2019.  Organizatorami styczniowego seminarium (podobnie jak i całej serii seminariow) są: Instytut Badań Systemowych PAN, Oddział Mazowiecki PTI, Polski Oddział IEEE Computer Society, Wydział MiNI PW.  (d)

 

Zobacz także

 

Kategorie: Konferencje i seminaria Tagi: bezpieczeństwo, sprawozdania, programowanie, 2018