// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// Aktualności

Klub Informatyka - startupowy Święty Mikołaj

08.12.2017

Odsłon: 2300

5 grudnia Klub Informatyka przeprowadzono w dwóch etapach. Pierwszy, ten oficjalny, stanowiło seminarium o biznesie informatycznym, podczas którego dr Agnieszka Skala z Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej opowiedziała nam o startupach jako nowej formie prowadzenia biznesu. Prowadząca ma duże doświadczenie z tego rodzaju działalnością, ponieważ uczestniczy w forach wymiany myśli pomiędzy polskimi startupami, a ponadto jest zaangażowana w ich badania.

 

 

Zaczęliśmy od zdefiniowania czym jest właściwie startup i czym on różni się od standardowego prowadzenia firm. Czasu było mało, więc prowadząca szybko skróciła dystans dzielący ją od widowni, przez co dyskusja ze słuchaczami nawiązała się już ciągu pierwszych kilkunastu minut prezentacji. Obecni zgodzili się, że startup to nie każde przedsiębiorstwo które rozpoczyna działalność. Wystąpiła tylko wątpliwość, czy startupy są ponadczasowe, czy też w ostatnich latach pojawiła się na nie jakaś specyficzna moda.

 

Prelegentka przytoczyła dane z różnych badań wykazujące, że jednak startupy można wyodrębnić, nie tylko zresztą wśród firm wysokich technologii. Po pierwsze dynamika rozwoju startupów jest zupełnie inna od dynamiki typowych firm. Okazało się też, że startupy mają wysoki wskaźnik eksportu (w Polsce ok. 50%, co nie jest typowe dla innych firm). W mniejszych krajach, takich jak Estonia, Łotwa czy Węgry, wskażniki te dla startupów są jeszcze wyższe. Wystąpienie było filmowane. Obszerny film publikujemy także na tej stronie (poniżej). Będą go mogli obejrzeć chociażby ci którzy nie byli w stanie w spotkaniu uczestniczyć bezpośrednio.

 

Tutaj całość wykładu i dyskusji o startupach - w jednym (czas 1:05:13)

 

                                    ***

Drugi etap grudniowego KI to zwyczajowe Mikołajki. Święty Mikołaj nie zawiódł i obdarował prezentami każdego kto przyszedł. Znalazło się sporo pysznych dań wigilijnych: barszcz z pasztecikami grzybkowymi, pierogi, karp w galarecie i wiele, wiele innych. Zaśpiewano też kilka kolęd, przy akompaniamencie gitarowym kol. Pawła Sawickiego. Kolega prezes Oddziału Mazowieckiego PTI Marcin Paprzycki w kilku słowach podsumował miniony rok. Optymistycznie też w jego wypowiedzi zarysował się rok przyszły (tym bardziej że osób nam w oddziale przybyło, co się przełożyło na intensywniejszą obecność Mazowsza w reprezentacji ogólnopolskiej). Ludzi chętnych do pracy w naszej społeczności jednak nigdy dość. Rok 2018 będzie rokiem jubileuszowym: 70-lecia polskiej informatyki. (a)

 

Zobacz także

 

 

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: wideo, zarządzanie, 2017, sprawozdania