// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// Aktualności

IoT w wojsku i w cywilu

23.10.2017

Odsłon: 2600

Osoby którym marzyły się scenariusze wojen gwiezdnych i spektakularnych gier komputerowych mogły się czuć nieco zawiedzione październikowym Klubem Informatyka (17 bm), który w całości był poświęcony technikom IoT, a dokładniej Internetowi Rzeczy w zastosowaniach militarnych. Referaty obu zaproszonych prelegentów dotyczyły głównie norm technicznych oraz generalnych zasad jakimi powinni kierować się decydenci wprowadzający techniki Internetu Przedmiotów do zastosowań na polach walki.

Na ten jakże obecnie gorący temat, który był prezentowany w gościnnych salach Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej (Narbutta 85) wypowiedzieli się zaproszeni goście z Wojskowej Akademii Technicznej: prof. Zbigniew Zieliński (na zdjęciu: po lewej) oraz dr inż. Janusz Furtak. Obaj prelegenci są uczestnikami międzynarodowej grupy badawczej Military Applications of the Internet of Things w ramach pionu Science & Technology NATO.

 

Zastosowania technik IoT w wojsku są obecnie w tej wyjątkowej sytuacji, że jest ich mniej niż w sektorze cywilnym, jak również nawet jeśli już występują, to wydają się być w wojsku mniej zaawansowane. Dotychczas sektor militarny był awangardą i stymulatorem rozwoju wszelkich technik, które potem przechodziły do cywila. Teraz świat wydaje się obserwować sytuację odwrotną. Nie można jednak zaniedbywać tych pomysłów, tym bardziej że koncepcje wojen hybrydowych na pewno będą coraz intensywniej korzystać w technik IoT. Po wykładzie odbyła się żywa dyskusja, która skupiała się na tematyce bezpieczeństwa, niezawodności i przewidywalności systemów IoT, zarówno w zastosowaniach cywilnych, jak i wojennych. Zapowiadana prelekcja kol. Marcina Paprzyckiego o interoperacyjności IoT ostatecznie nie została wygłoszona, z braku czasu. Ale wszystko przed nami. Wygląda na to, że już w listopadowym Klubie Informatyka wydarzy się kontynuacja tego tematu.

 

Wydarzenie było nagrywane. Poniżej dwa obszerne filmy zarówno z wykładów, jak i z dyskusji.

 

Zobacz także

 

Wykłady obu prelegentów (51:39)

 

 

 

Dyskusja po wykładach (34:40)

 

 

 

 

 

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: wideo, bezpieczeństwo, Internet, 2017, sprawozdania, IoT