// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// Aktualności

Jan Madey wyróżniony przez Polską Radę Biznesu

25.05.2017

Odsłon: 2363

Miło nam poinformować, że prof. Jan Madey, Członek Honorowy naszego Towarzystwa, afiliowany terytorialnie przy Oddziale Mazowieckim, został 22. maja br. wyróżniony nagrodą specjalną szóstej edycji Nagród Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta.  Jan Madey, związany zawodowo od lat z wydziałem MIM Uniwersytetu Warszawskiego jest twórcą i organizatorem sukcesów młodych polskich informatyków w wielu prestiżowych zawodach informatycznych na całym świecie. Dzięki niemu Uniwersytet Warszawski jako jedyna uczelnia na świecie, spośród blisko 2,5 tysiąca biorących udział, od 1994 roku co roku kwalifikuje się do światowych finałów najbardziej prestiżowego, organizowanego nieprzerwanie od trzydziestu lat, uniwersyteckiego konkursu programistycznego ACM-ICPC. W tych zawodach trenowany przez niego zespół dwukrotnie zdobył mistrzostwo świata (w 2003 w Beverly Hills i w 2007 w Tokio), raz wicemistrzostwo świata (w 2012 w Warszawie), zaś co roku przez ponad dwadzieścia lat zajmuje nieprzerwanie pozycje w pierwszej dziesiątce na świecie.

 

* * *

 

Jan Madey (ur. Warszawa, 1942) ukończył wydział matematyczno-fizyczny Uniwersytetu Warszawskiego w 1964 r., doktorat obronił w 1972, habilitację uzyskał w 1979, tytuł profesora nadzwyczajnego przyznano mu w 1991, zaś tytuł profesora zwyczajnego nadano mu w 2001. Swoje życie naukowe związał z Uniwersytetem Warszawskim, ale w trakcie licznych pobytów zagranicznych (w sumie trwających około 10 lat) współpracował też z czołowymi informatykami świata (takimi jak: Friedrich Ludwig Bauer, Ole-Johan Dahl, Edsger Dijkstra, Charles Hoare, Peter Naur, David Lorge Parnas, Niklaus Wirth). Pełnił wiele funkcji w Uniwersytecie Warszawskim: był m.in. współtwórcą i wieloletnim dyrektorem Instytutu Informatyki, prodziekanem Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki, a także prorektorem. Z racji  długoletniej pracy w charakterze wykładowcy stał się wychowawcą i mentorem licznych i wysoko cenionych kadr informatyki  w Polsce. Od poczatku lat dziewięćdziesiątych opiekuje się młodzieżą i studentami zdobywającymi światowe laury w prestiżowych konkursach programowania. Poza uczelnią prowadzi także wieloletnią współpracę z resortami edukacji oraz nauki. W 2001, za wybitne zasługi w działalności na rzecz dzieci otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2011, za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej, za osiągnięcia w działalności dydaktycznej i społecznej, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał także inne wyróżnienia i nagrody, jak Medal Komisji Edukacji Narodowej, IBM Award of Excellence, tytuł Człowieka Roku 2003 redakcji Teleinfo, nagroda im. Marka Cara. Autor i współautor wielu publikacji naukowych i podręczników o inżynierii oprogramowania, edukacji na odległość, językach programowania (Algol, Occam, Pascal,  Simula, programowanie funkcyjne), zarządzaniu projektami informatycznymi.

 

 

Zobacz także:

 

Kategorie: Polecamy Tagi: wyróżnienia, 2017, ACM-ICPC