// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// Aktualności

Trendy rozwojowe HCI zaprezentowane w PJATK

24.05.2017

Odsłon: 3435

Majowy Klub Informatyka, który odbył się 23 maja br. gościł tym razem w murach Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, jednej z pierwszych prywatnych szkół wyższych założonych w Polsce po roku 1990. Być może nie wszyscy wiedzą, iż obecnie szkoła funkcjonuje już w trzech miastach, poza stolicą jest to Bytom oraz Gdańsk. W Klubie uczestniczyło ok 40 osób i był ostatnim wydarzeniem z tej serii organizowanym w mijającym roku akademickim.

Spotkanie zostało podzielone na dwie części: wykłady teoretyczne oraz pokazy. W części teoretycznej zagadnienia Interakcji Człowiek-Komputer (HCI) omówili prof. prof. Marcin Sikorski oraz Krzysztof Marasek (na zdjęciu trzyma mikrofon). W części pokazowej do swoich stolików z aparaturą zaprosili współpracownicy Katedry Multimediów PJATK.

 

Popularność współczesnego produktu informatycznego coraz mocniej jest uzależniona od jego akceptacji przez użytkownika końcowego. Dlatego tak ważną rolę odgrywa warstwa prezentacji oprogramowania: jego interfejs użytkownika, dostępność, użyteczność (np. wg norm ISO 9241-11), metody projektowania (Agile, pragmatyzm, afektywność - czyli rozpoznawanie emocji u użytkownika, i podobne w swoich celach metody projektowania kansei). Techniki projektowania zgodne z wymogami UX (user eXperience) czy CX (customer eXperience) są z jednej strony oszczędne (lean) ale z drugiej strony ich wachlarz staje sie coraz bogatszy, by nie powiedzieć innowacyjnie różnorodny.

 

Klub Informatyka w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych pozwolił poznać słuchaczom zagadnienia HCI nie tylko poprzez teoretyczne omówienie trendów w projektowaniu interaktywnych rozwiązań IT, ale przede wszystkim poprzez demonstrację systemów (gier, usług, testów, narzędzi). Uczestnicy mieli możliwość obejrzenia i przetestowania oprogramowania wytworzonego w ramach prac katedry multimediów PJATK, od automatu-informatora o komunikacji warszawskiego ZTM, poprzez analizatory nastroju utworów muzycznych czy symulatory prac plastycznych, po hełmy oraz okulary VR czy AR.

 

 

 

__________


Klub tradycyjnie był filmowany. Oto wideorelacja z wykładów (czas trwania 36:22) 

wideosprawozdanie z części demo (2:11)

 

 

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: wideo, 2017, sprawozdania, HCI, User Experience