// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// Aktualności

Studenci WMIM UW po raz kolejny w światowym finale ACM-ICPC - trzymaliśmy kciuki

24.05.2017

Odsłon: 2321

 

Warsaw Eaglelogo finałów ACM-ICPC 2017s, ekipa Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, jest jednym z trzech polskich zespołów, które biorą udział w tegorocznych 41. Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM-ICPC). Wchodzący w skład Warsaw Eagles Wojciech Nadara, Marcin Smulewicz i Marek Sokołowski prawo startu w finałach światowych zdobyli wygrywając w listopadzie ub. r. w Zagrzebiu Mistrzostwa Europy Środkowej.

 

W tym roku finał prestiżowej imprezy ACM-IPCP rozgrywany jest w Rapid City w Południowej Dakocie (USA). Wystartują 133 trzyosobowe drużyny studenckie reprezentujące uczelnie z 44 krajów z całego świata. Obok teamu UW w finale w Rapid City walczyć będą również zespoły Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Wrocławskiego, które także po raz kolejny uczestniczą w światowych finałach. W krajowych i regionalnych eliminacjach wzięło udział ponad 46 tys. studentów ze 103 krajów.

 

Studenckie ekipy UW od roku 1994 co roku awansują do finałów. Dzięki nim Uniwersytet Warszawski jest rekordzistą nieprzerwanego uczestnictwa w zawodach finałowych – 23 razy z rzędu. Dwukrotnie (w roku 2003 i 2007) studenci WMIM UW zdobyli mistrzostwo świata. W ubiegłorocznych finałach w Phuket (Tajlandia) Warsaw Eagles zostali srebrnymi medalistami (uzyskując 5. wynik - złote medale przyznawane są za miejsca 1-4, srebrne - za miejsca 5-8, a brązowe - za miejsca 9-12). O historii, trybie rozgrywania oraz osiągnięciach polskich zespołów m.in.  w Wikipedii oraz w serwisie WMIM UW.

Opiekunami drużyny Warsaw Eagles są prof. Jan Madey, prof. Krzysztof Diks i Tomasz Kociumaka z WMIM UW. Prof. Jan Madey uhonorowany został przez ACM-ICPC nagrodą Lifetime Coach Award.

 

Finały rozegrane zostaną w środę 24 maja w godzinach 16:40–22:00 czasu polskiego. Będzie je można obserwować na żywo pod adresem http://icpclive.com/.

 

 

Kategorie: Polecamy Tagi: 2017, ACM-ICPC, programowanie, Mistrzostwa Świata