// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// Aktualności

Wysokie odznaczenie państwowe dla Marka Hołyńskiego

24.04.2017

Odsłon: 1714

(ed 7.05.17) Z przyjemnością informujemy, że 24 kwietnia w Pałacu Prezydenckim odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski nasz Kolega Marek Hołyński - wieloletni członek Oddziału Mazowieckiego PTI, a przez dwie kadencje (2002-2008) jego prezes. Nagrodzonych z branży było więcej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Moment odznaczania w Pałacu Prezydenckim, fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP.

 

Kol. Marek Hołyński otrzymał odznaczenie w uznaniu za wybitne zasługi w działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej i społecznej (Monitor Polski nr 312, 2017). W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokonał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.

 

Marek Hołyński jest absolwentem Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Od 1970 r. pracował w Instytucie Maszyn Matematycznych, gdzie projektował układy cyfrowe. Doktoryzował się w 1975 r. w Instytucie Cybernetyki Stosowanej PAN. W latach 1977–1979 był kierownikiem Samodzielnej Pracowni Studiów i Rozwoju Techniki Komputerowej IMM. Od 1979 współpracował z uczelniami amerykańskimi - w tym Massachusetts Institute of Technology - gdzie prowadził projekty i badania związane z grafiką komputerową. Od 1992 r. pracował w Silicon Graphics, firmie znanej z produkcji wysokiej klasy komputerów przeznaczonych do grafiki komputerowej. Podczas pobytu w Stanach, a potem po powrocie do Polski publikował nie tylko artykuły i książki naukowe, ale także teksty popularnonaukowe, które ukazywały się m.in. w Nowej Fantastyce, Polityce, Wiedzy i Życiu, GFX, Computerworld, a także w dodatkach komputerowych gazet codziennych. Po powrocie do Polski pracował w firmie ATM, zaś następnie jako wiceprezes Telewizji Polskiej SA ds. nowych technologii.  Obecnie jest dyrektorem Instytutu Maszyn Matematycznych. Marek Hołyński jest członkiem-założycielem PTI, aktualnie również ze statusem członka honorowego. W kadencji 2008-2011 pełnił funkcję prezesa, a od 2011 do dzisiaj jest wiceprezesem Towarzystwa.

 

Zobacz także:

 

Kategorie: Polecamy Tagi: wyróżnienia, 2017, sprawozdania