// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// Aktualności

KI: wysoki popyt na testowanie oprogramowania

20.01.2017

Odsłon: 2883

Sala 101 na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (MiNI) okazała się zbyt mała, gdy 17 stycznia weszło do niej około 80 osób pragnących wysłuchać wykładów Klubu Informatyka na temat problematyki i zasad prowadzenia testów oprogramowania. Dopiero wniesienie kilku ławek z korytarza (na zdjęciu: na pierwszym planie) pozwoliło rozwiązać niespodziewaną sytuację. Zobaczyliśmy dwie prezentacje, które kolejno wygłosili panowie: Lucjan Stapp oraz Jan Sabak, związani ze Stowarzyszeniem Jakości Systemów Informatycznych SJSI. Sylwetki prelegentów już prezentowaliśmy tutaj.

 

Prelegenci nie mieli dużo czasu na zbyt obszerne omówienie tematyki, która zajmuje im większość życia zawodowego. "Pocieszyli" też słuchaczy, że na studiach, nawet informatycznych nie mają oni raczej szans nabyć głębszej wiedzy odnośnie testowania. Taka wiedza jednak jest dostępna, albo metodą samokształcenia, albo uczęszczania na kursy zawodowego testowania prowadzone przez SJSI w kooperacji z międzynarodowym stowarzyszeniem ISTQB (International Software Testing Qualifications Board). Szacuje się, że obecnie w Polsce działa około 6000 certyfikowanych testerów. Na świecie podobno ich liczba sięga 600 tysiecy.

 

Dla zachęty do zgłębiania tajników testowania prelegenci podali słuchaczom zarówno listę najpopularniejszej literatury przedmiotu (Capers Jones, Dorothy Graham...), jak i garść spostrzeżeń na temat testowania. W tym miedzy innymi takie oto konstatacje:

 

  • nie ma oprogramowania bezbłędnego - jednak naprawa błędów krytycznych to najważniejsze zadanie kontroli jakości,
  • szukajcie a znajdziecie: jeśli nie macie intencji znalezienia błędów w oprogramowaniu, to na pewno ich się nie doszukacie,
  • przyczyną tylko 50% błędów są programiści (faza kodowania): błędy oprogramowania wynikają także z założeń projektowych, a bywa, że i przyjetej architektury budowanego systemu, też sprzeczności z wymaganiami,
  • im dłużej błąd żyje (trwa w systemie), tym jego likwidacja jest droższa,
  • automatyzacja testów oprogramowania ma swoje granice,
  • likwidacja błędów krytycznych to z reguły setki procent ROI - literaturowe przykłady pokazują, że nawet ponad 700%.

 

Sesja była filmowana, więc na szczegóły mają szanse zarówno ci co nie prowadzili notatek, jak i ci którzy w ogóle nie dotarli na prezentację np. z powodu pięciostopniowego mrozu. (a)

 

Nagrania styczniowego Klubu Informatyka można znaleźć tutaj:

 

 

Wykład Lucjana Stappa (czas 31:08).

 

 

Prezentuje Jan Sabak (39:04).

 

 

 

Dyskusja po wykładach (25:59).

 

 

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: wideo, oprogramowanie, 2017, sprawozdania, SJSI