// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// Aktualności

Kwietniowy Klub Informatyka – biometria: za i przeciw

14.04.2015

Odsłon: 2868

Biometria wkracza coraz szerzej w nasze życie i budzi coraz większe kontrowersje. Z jednej strony ułatwia nam korzystanie z różnego rodzaju usług publicznych i prywatnych, a z drugiej - zabiera poczucie prywatności.

Stąd problemy – np. rozpoczynamy prace nad dowodem osobistym zawierającym dane biometryczne, bo widzimy zalety takiego rozwiązania, a za chwilę z różnych powodów z tego rezygnujemy.

Postępy technik biometrycznych pozwalają na stałe powiększanie obszaru zastosowań cech biometrycznych. Należy jednak pamiętać, że praktyczne wykorzystanie biometrii jest silnie uzależnione od dwóch kluczowych czynników: aktualnego stanu prawnego i akceptacji społecznej.

Niezaprzeczalne zalety metod biometrycznych powodują, że w takich krajach, jak Indie, Pakistan, Brazylia czy Nigeria, cechujących się dużą liczbą słabo wyedukowanych mieszkańców, prowadzone są szeroko zakrojone projekty związane z biometryczną identyfikacją np. podczas wyborów. Niektóre kraje europejskie, Australia, Kanada, USA wykorzystują biometrię na przejściach granicznych. Jak na tym tle wygląda zastosowanie biometrii w Polsce?

 

Wprowadzającymi do tematu będą:

  •  Mariusz Sudoł z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, który omówi aspekty prawne stosowania biometrii,
  • Krzysztof Dzik i Jarosław Wójtowicz z Zakładu Systemów Identyfikacji Instytutu Maszyn Matematycznych, którzy przedstawią stan rozwoju biometrii na świecie i w Polsce.

Spotkanie odbędzie się 14 kwietnia br. w sali konferencyjnej nr 208 (II piętro) Instytutu Maszyn Matematycznych, ul. L. Krzywickiego 34 (poprzeczna do Koszykowej, obok Filtrów) w Warszawie.

 

Zaczynamy o 18:30. Wstęp wolny. Ze wzgledow logistycznych bardzo prosimy o wcześniejsze zgłoszenie pod adresem omaz (at) poczta.pl

 

Serdecznie zapraszamy!

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: 2015, biometria, IMM, podpis elektroniczny, bezpieczeństwo, zaproszenia