Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.
Ogłoszono siedemnastą edycję konkursu o Nagrodę im. Witolda Lipskiego dla młodych polskich informatyków. Podstawowym kryterium oceny i wyboru laureata Nagrody jest udokumentowany publikacjami dorobek naukowy kandydatów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 30 kwietnia 2021. Wysokość nagrody w tegorocznym konkursie wynosi 12 tys zł (brutto).
Sponsorami tegorocznego konkursu są Atende, Huawei oraz Polskie Towarzystwo Informatyczne; ponadto wiele wpłat pochodzi od osób prywatnych, najczęściej polskich informatyków pracujących za granicą.
O nagrodę mogą ubiegać się osoby, które 31 grudnia 2020 nie przekroczyły 30. roku życia (przy czym granica ta ulega przedłużeniu o czas, jaki osoba zgłaszana do konkursu przebywała przed ukończeniem 30 roku życia na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie ojcowskim, urlopie rodzicielskim lub urlopie wychowawczym) i 30 kwietnia 2021 roku spełniają jeden z warunków:... więcej »
Zaprzyjaźnione towarzystwo ISSA Polska (Stowarzyszenie ds Bezpieczeństwa Systemów Informacyjnych) zaprasza na Akademię ISSA: Forensics – Wstęp do informatyki śledczej systemu Windows. Spotkanie to (w formie online) rozpocznie się 22 kwietnia 2021 o godzinie 19:00.
Szczegółowy plan spotkania
19:00-19:30 - „Wstęp i plan działania grupy, plany na przyszłość" - Krzysztof Bińkowski
19:30-21:00 - „Artefakty w systemie Windows, spojrzenie praktyczne - wprowadzenie" - Krzysztof Bińkowski
Wydarzenie jest bezpłatne, ale trzeba się zarejestrować. Wszystko pod adresem ... więcej »
Oddział Mazowiecki PTI zaprasza na kwietniowy, kolejny zdalny, Klub Informatyka. Odbędzie się on we wtorek 20 kwietnia (sesję telekonferencyjną rozpoczynamy o 18:20, natomiast pierwsza prezentacja zacznie się o 18:30). Tym razem będziemy omawiać historię sieci Internet. Lista prelegentów jest rozwojowa. Na razie udział w Klubie potwierdził doświadczony informatyk Jarosław Deminet oraz znany fizyk, Krzysztof A. Meissner.
Spodziewamy się, że Krzysztof Meissner przybliży Publiczności Klubowej sytuację rozwoju Internetu w momencie gdy ta sieć bardzo szybko nabierała znaczenia dzięki naukowcom z europejskiego ośrodka CERN. Oczekujemy, że kol. Jarosław Deminet opowie o prawdziwej i mitycznej prehistorii Internetu, jego dziadach i pradz... więcej »
Ukazała się wiosenna edycja 2021 katalogu Targów Pracy i Praktyk Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. W związku z epidemią jest to jedna z niewielu możliwości wielostronnego wstępnego kontaktu pracodawców z ewentualnymi kandydatami na pracowników. Targów na razie nie ma i być nie może, ale Katalog Targów dzielnie trwa, jest aktualizowany i służy zainteresowanym.
Kompletny katalog w formacie PDF (22MB, 58 stron) znajduje się do pobrania tutaj.
Zapraszamy na Klub Informatyka, który odbędzie się w trybie online już we wtorek 23 marca (sesję telekonferencyjną rozpoczynamy o 18:00, natomiast pierwsza prezentacja zacznie się o 18:30). Tematem wirtualnego spotkania będą: Bezpieczeństwa i niebezpieczeństwa systemów informatycznych. Wystąpią dwaj specjaliści w tej dziedzinie, koledzy z Polskiego Towarzystwa Informatycznego: Grzegorz Cenkier oraz Janusz Żmudziński.
Grzegorz Cenkier opowie omechanizmach blockchain w kontekście bezpieczeństwa. Ponadto o genezie, technologii i zastosowaniach, a także normalizacji w tym zakresie. Blockchain kojarzy się większości ludzi z bitcoinem, kryptowalutą, która istnieje tylko w formie gotówki elektronicznej. Ale to rozwiązanie z... więcej »
BEST Hacking League – to podobno największy hackaton na Politechnice Warszawskiej, który powstał z myślą o studentach, chcących sprawdzić swoją wiedzę oraz umiejętności w zakresie programowania.
Wydarzenie daje możliwość rozwijania nie tylko umiejętności technicznych, lecz również miękkich, takich jak: praca w zespole pod presją czasu czy autoprezentacja. 9-10 kwietnia 2021 odbędzie się szósta edycja 24-godzinnego maratonu programowania BEST Hacking League!
Z czego składa się BEST Hacking League?
Hackaton zostanie przeprowadzony jako 24-godzinny maraton programowania. Zadaniem uczestników będzie rozwiązanie problemu związanego z motywem hackatonu w jednej z trzech kategorii:
Software – stworzenie innowacyjnej aplikacji,
Hardware – zbudowanie i zaprogramowanie prototypu urządzenia,