Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.
Zgodnie z zapowiedziami, 23 marca odbył się kolejny wirtualny Klub Informatyka, Tematem tego spotkania było bardzo szeroko pojęte bezpieczeństwo systemów informatycznych w ujęciach, które może nie zawsze są uświadamiane. Tematy zaprezentowali dwaj specjaliści w tej dziedzinie, koledzy od wielu lat działający w PTI. Ze względów organizacyjnych, pozaalfabetycznych, mówili kolejno: Janusz Żmudziński oraz Grzegorz Cenkier.
Zagadnienia Shadow IT (informatyki w cieniu) zaprezentował kol. Janusz Żmudziński z Dolnego Śląska (Wrocław). Problem nie jest nowy, kiedyś w wielu miejscach był niemal standardem zachowań, potem powoli narastał, obecnie wiele korporacji próbuje nad nim zapanować. Ale nie jest łatwo, bo w grę weszły pewne przyzwyczajenia. Czym jest "informatyka cienia". Można ją nazwać korporacyjną szarą strefą: ten obszar infrastruktury informatycznej budowanej przez pracowników w dobrej wierze, jednak poza wiedzą of... więcej »
16 lutego 2021, w kolejnym zdalnym, wirtualnym (jak kto woli: onlajnowym) Klubie Informatyka była mowa o prawach autorskich. Tematykę tę wszechstronnie omówiły dwie osoby o wykształceniu prawnicznym, ekspertki w swoich dziedzinach, to jest Agnieszka Wachowska z kancelarii TKP oraz Kamila Dulska-Maksara.
Z pierwszej prezentacji, którą prowadziła Agnieszka Wachowska słuchacze dowiedzieli się o ogólnych regulacjach prawnych na temat prawa autorskiego do oprogramowania. Zaprezentowane zostały zarówno podstawowe ustawy oraz założenia regulujące sprzedaż praw autorskich, jak i garść ciekawostek, paradoksów, tudzież kruczków interpretacyjnych. Prezentacja w formie elektronicznej (format PDF), dla spragnionych wiedzy szczegółowej, jest stale gotowa do pobrania ... więcej »
Pierwszy tegoroczny Klub Informatyka, który odbył się we wtorek 19 stycznia, został w całości dedykowany tematyce psychologicznej w odniesieniu do robotów. Dwie prezentacje na ten temat przedstawili prelegenci związani z warszawskim Uniwersytetem SWPS (Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej): Konrad Maj oraz Paweł Zarzycki.
Rozliczne gatunki robotów, które otaczają człowieka są obecnie bardzo rozpowszechnione, żeby nie powiedzieć wszędobylskie. Można tu wspomnieć jako przykład chociażby różnorodne roboty internetowe, czyli po prostu programy komputerowe, które wykonują mniej lub bardziej zaawansowane prace związane z przetwarzaniem, blokowaniem czy generowaniem informacji. Uznaje się, że roboty tym się różnić powinny od zwykłych programów informatycznych, że te pierwsze wykonują algorytmy oparte na metod... więcej »
Czy informatyka to obecnie beznadziejnie nieskończona rozprawa pomiędzy Szamanem, Urzędnikiem a Drobnomieszczaninem? A może informatyka to ucieczka intelektualisty przed pułapkami rutynowego myślenia algorytmicznego? Takie oto dylematy omawialiśmy oceniając aktualną kondycję naszego zawodu podczas kolejnego Klubu Informatyka w trybie zdalnym, przeprowadzonego 1 grudnia.
Migawka jednej z prezentacji (mówił wtedy Leszek Sołdan).
Mówili nasi Koledzy z oddziału, dysponujący olbrzymim doświadczeniem zawodowym (z tych co to z niejednego pieca informatycznego chleb wyjadali): Andrzej Pilaszek (znany z licznych funkcji menedżerskich) i Leszek Sołdan (konsultant, ale w wolnych chwilach także wysokiej klasy mistrz GO). Obszerniej profile zawodowe naszych kolegów prezentowaliśmy ... więcej »
Zgodnie z zapowiedziami, 27 października odbył się kolejny Klub Informatyka w trybie online. Tym razem uczestnicy mogli wysłuchać wykładu, który zaprezentował Sławomir Pietrzyk, prezes i załozyciel grupy firm IS-Wireless.
Na obrazie powyżej jeden z pierwszych slajdów prezentacji październikowego klubu.
Omówione zostały możliwości wykorzystania programowalnych sieci telekomunikacyjnych (4G/5G). Prezentacja koncentrowała się wokół sieci o chrakterze OpenRAN (Open Radio Access Networks), które powalają na zestawianie sieci telekomunikacyjnych: otwartych, programowalnych, elastycznych w wirtualizacji oraz o wysokim poziomie interoperacyjności. Zwłaszcza interoperacyjność jest wielką atrakcją tychże sieci, poniewaz pozwala na konfigurow... więcej »
Ta dyskusja o tym jak mówić i jak być słuchanym w technikach wirtualnego przekazu okazała się bardzo potrzebna. Pierwszy Klub Informatyka poświęcony tej tematyce (29 września), jednocześnie pierwszy w trybie zdalnym (po półrocznej przerwie w Klubach) skupił ok. 40 słuchaczy, którzy przez trzy godziny, niekiedy bardzo aktywnie, uczestniczyli w tej dyskusji. Liczba obserwatorów panelu z upływem czasu nie malała, co można uznać za duży sukces.
Dyskusję zainaugurowali trzej paneliści, kolejno: profesor wyższej matematyki, następnie nauczyciel przedmiotów humanistycznych oraz specjalista-konsultant od komunikacji interpersonalnej. Wszyscy zgodzili się, że metoda komunikacji zdalnej ma szereg wad, które nie pozwalają na pełen kontakt intelektualny mentora ze swoimi słuchaczami. Tym niemniej, jeśli już musimy w ten sposób się kontaktować, to warto omówić sposoby, jakimi można uniknąć różnorodnych błędów, które czyhają przy tym sposobie wymiany w... więcej »