Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.
Październikowy Klub Informatyka (4.X.) poświęcony cyberbezpieczeństwu infrastruktury krytycznej kraju, organizowany przez Oddział Mazowiecki PTI wraz Centrum Informatyzacji Politechniki Warszawskiej oraz Wydziałem Zarządzania PW, odwiedziła rekordowa liczba ok 90 uczestników.
Z panelistami polemizuje Wacław Iszkowski. Fot. aa.
Jako paneliści wystąpili (na zdjęciu siedzą w kolejności od lewej): Tomasz Kibil, Dyrektor w Dziale Doradztwa Informatycznego, Ernst & Young; dr hab. inż. Krzysztof Szczypiorski, prof. nzw., Zakład Cyberbezpieczeństwa, Instytut Telekomunikacji Politechniki Warszawskiej; Michał Grzybowski, Dyrektor Wykonawczy, Fundacja Bezpieczna Cyberprz... więcej »
Październikowy Klub Informatyka (04.10.2016, godz. 18:00), współorganizowany przez Oddział Mazowiecki PTI, Centrum Informatyzacji Politechniki Warszawskiej oraz Wydział Zarządzania PW, poświęcony będzie zagadnieniom cyberbezpieczeństwa infrastruktury krytycznej (IK), czyli tej części infrastruktury naszego kraju, która ma zapewnić utrzymanie niezbędnych funkcji publicznych.
Składowe infrastruktury krytycznej to jedenaście systemów wyspecyfikowanych przez Ustawę o zarzadzaniu kryzysowym, w tym np. system energetyczny, system produkcji i dystrybucji paliw, ale również ochrona zdrowia czy działalność służb bezpieczeństwa. Ustawa nakłada obowiązek zapewnienia sprawnego funkcjonowania tych systemów adresując go do wszelkich podmiotów, także czysto komercyjnych, będących operatorami tej infrastruktury.
Spotkanie Klubu będzie miało formę dyskusji panelowej, do której zaprosiliśmy ekspertów post... więcej »
Temat kwietniowego Klubu Informatyka OMaz PTI bliski był kwestiom podpisu elektronicznego, ale tym razem w wydaniu unowocześnionym: biometrycznym. Uczestnicy spotkania mogli się dowiedzieć, co na ten temat ma do powiedzenia Instytut Maszyn Matematycznych.
Zebranych wieczorem 14 kwietnia powitał nasz kolega, a zarazem dyrektor IMM Marek Hołyński, który na wstępie przedstawił historię budynku IMM oraz dzielnicy Warszawy, w której się znajduje. Wspomniał, że w latach 1923-1939 budynek był częścią ówczesnego "kampusu" wojskowych szkół podoficerskich i oficerskich, z których wywodziło się wielu późniejszych słynnych dowódców polskich oddziałów walczących na frontach II wojny światowej.
Marek Hołyński przypomniał, że IMM należy do najstarszych polskich instytucji informatycznych, a w sali, w której gościli klubowicze, niegdyś prowadzili liczne wykłady ówcześni czołowi informatycy.
Biometria wkracza coraz szerzej w nasze życie i budzi coraz większe kontrowersje. Z jednej strony ułatwia nam korzystanie z różnego rodzaju usług publicznych i prywatnych, a z drugiej - zabiera poczucie prywatności.
Stąd problemy – np. rozpoczynamy prace nad dowodem osobistym zawierającym dane biometryczne, bo widzimy zalety takiego rozwiązania, a za chwilę z różnych powodów z tego rezygnujemy.
Postępy technik biometrycznych pozwalają na stałe powiększanie obszaru zastosowań cech biometrycznych. Należy jednak pamiętać, że praktyczne wykorzystanie biometrii jest silnie uzależnione od dwóch kluczowych czynników: aktualnego stanu prawnego i akceptacji społecznej.
Niezaprzeczalne zalety metod biometrycznych powodują, że w takich krajach, jak Indie, Pakistan, Brazylia czy Nigeria, cechujących się dużą liczbą słabo wyedukowanych mieszkańców, prowadzone są szeroko zakrojone projekty związane z biometryczną identyfikacją np. podczas wybor... więcej »
Marcowy Klub Informatyka OMaz PTI poświęcony był kwestiom podpisu elektronicznego. Była to druga dyskusja na ten sam temat po 7 latach przerwy (raczej chudych). Poprzedni Klub o e-podpisie odbył się w 2008 (zob. relacja z tamtego Klubu).
Klub 3 marca br. po raz pierwszy w historii zagościł w murach (czy raczej: szklanych taflach?) nowego gmachu Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych (MiNI) Politechniki Warszawskiej. Prodziekan wydziału dr inż. Krzysztof Bryś zapewnił, że kolejne kluby PTI mogą zawsze liczyć na gościnę.
Dyskusję podpisie zainicjowały trzy osoby, kolejno reprezentujące postawę neutralną, pozytywną oraz krytyczną.
Neutralnie podeszła do zagadnienia prawniczka Martyna Machowiak, która przypomniała iż 23 lipca 2014 r. pojawiło się rozporządze... więcej »
Trochę na uboczu głównej tematyki lutowego Klubu Informatyka rozgorzała dyskusja na temat losów, przydatności i przyszłości podpisu elektronicznego.
Postanowiliśmy ją kontynuować w ramach Klubu Informatyka 3 marca, tym bardziej, że szykuje się właśnie zasadnicza zmiana całego systemu uwierzytelniania i identyfikacji, wynikająca z opublikowanego 23 lipca 2014 r. rozporządzenia PE i Rady (UE) nr 910/2014 w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylającego dyrektywę 1999/93/WE.
Rozporządzenie (zwane eIDAS od electronic identification and trust services - eIDAS services) nie tylko uchyla wspomnianą dyrektywę. Obowiązując "z automatu" w krajach członkowskich (bez konieczności oddzielnej implementacji) każe nam wyrzucić do kosza naszą ustawę o podp... więcej »