Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.
Zapraszamy na Klub Informatyka, który odbędzie się w trybie online już we wtorek 19 stycznia (sesję telekonferencyjną rozpoczynamy o 18:00, natomiast pierwsza prezentacja zacznie się o 18:30). Tematem będzie Psychologia Robotów. Wystąpią dwaj prelegenci związani obecnie z warszawskim Uniwersytetem SWPS: Konrad Maj oraz Paweł Zarzycki.
Inteligentne roboty społeczne, zwłaszcza humanoidalne, wzbudzają duże zainteresowanie, nie tylko konstruktorów, ale również badaczy relacji społecznych. Nastały czasy, w których człowiek znalazł (tzn. sam stworzył) partnera do rozmów i współpracy poza swoim gatunkiem. W ostatnich latach w nauce rozwinęła się mocno dziedzina Human-Robot-Interaction (HRI) czyli obszar badań nad interakcją ludzi i robotów. Badania psychologiczne prowadzone w tym n... więcej »
Czy informatyka to obecnie beznadziejnie nieskończona rozprawa pomiędzy Szamanem, Urzędnikiem a Drobnomieszczaninem? A może informatyka to ucieczka intelektualisty przed pułapkami rutynowego myślenia algorytmicznego? Takie oto dylematy omawialiśmy oceniając aktualną kondycję naszego zawodu podczas kolejnego Klubu Informatyka w trybie zdalnym, przeprowadzonego 1 grudnia.
Migawka jednej z prezentacji (mówił wtedy Leszek Sołdan).
Mówili nasi Koledzy z oddziału, dysponujący olbrzymim doświadczeniem zawodowym (z tych co to z niejednego pieca informatycznego chleb wyjadali): Andrzej Pilaszek (znany z licznych funkcji menedżerskich) i Leszek Sołdan (konsultant, ale w wolnych chwilach także wysokiej klasy mistrz GO). Obszerniej profile zawodowe naszych kolegów prezentowaliśmy ... więcej »
Ten Klub początkowo miał się odbyć w marcu. Teraz Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego zaprasza wszystkich na 1 grudnia (wtorek) godz 18:30 na Klub Informatyka w formule online. Spojrzymy na informatykę nie jako dziedzinę naukową, ale też jako zawód i sposób rozwiązywania trudnych zadań. Dwie odrębne, swoje autorskie wizje przedstawią nasi Znakomici Koledzy: Leszek Sołdan oraz Andrzej Pilaszek.
Motywem przewodnim pierwszej części spotkania bedzie pytanie: czy w dzisiejszej praktyce wdrażania i eksploatacji poważnych narzędzi IT jest jeszcze miejsce na prawdziwie twórczą aktywność? Czy znajdzie się miejsce dla genialnych ekspertów, albo chociaż superspecjalistów, indywidualistów, twó... więcej »
Trudne czasy pandemii skłoniły organizatorów konferencji FedCSIS do przeprowadzenia jej w tym roku całłkowicie zdalnie (7-9 września). Formalnie odbywała się ona pod opieką partnerów z Sofii, Bulgaria, jednak uczestniczyć w niej mogli słuchacze z całego świata. Ze wstępnych szacunków wynika, że we wszystkich sesjach konferencji uczestniczyło sto kilkadziesiąt osób. Konferencja znajduje się pod szczególną opieką Oddziału Mazowieckiego PTI. Na kolażu poniżej główni prelegenci i szefostwo tegorocznego wydarzenia.
Pierwszego dnia konferencji wykład inauguracyjny wygłosił Christian Blum z Hiszpanii (lewy górny róg zestawu zdjęć), omawiając swoje hybrydowe algorytmy optymalizacji kombinatorycznej. We wtorek było o Cyfrowej Transformacji i cyfrowej wszechobecności - wykład niewątpliwie wizjonerski; mówił prof. Ha... więcej »
W piątek, 7. grudnia 2018 o godzinie 11:00, w budynku IBS PAN (Newelska 6, Warszawa), w sali 200. w ramach seminarium systemy Inteligentne teoria, praktyka, wyzwania odbędzie się wykład zatytułowany EVOLUTIONARY COMPUTATION FOR BIG DATA MINING, który wygłosi dr Amir H. Gandomi, Assistant Professor of Analytics&Information Systems at School of Business, Stevens Institute of Technology (USA, Hoboken, NJ). Partnerem wydarzenia jest Oddział Mazowiecki PTI oraz IEEE PS.
Czy kariera naukowa może być pomysłem na własny biznes? Jak zamieniać pomysły naukowe w skalowalne i opłacalne projekty? Jak doprowadzić do skutecznej komercjalizacji i transferu technologii w Polsce? Fundacja Inventity, zaprasza na tydzień komercjalizacji (13-16 listopada 2018, Warszawa), kiedy będzie się poszukiwać odpowiedzi na te pytania. Oddział Mazowiecki PTI udzielił patronatu temu wydarzeniu. Stworzenie zintegrowanego ekosystemu nauki i biznesu – to główny cel Fundacji Inventity, która zaprasza przedstawicieli instytucji rządowych, środowisk naukowych oraz biznesu na tydzień z komercjalizacją nauki. W ramach GROWIG PAINS SCHOOL Tech Innovation Week '18 zaplanowano m.in. warsztaty dla naukowców i menedżerów.