Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.
Czy informatyka to obecnie beznadziejnie nieskończona rozprawa pomiędzy Szamanem, Urzędnikiem a Drobnomieszczaninem? A może informatyka to ucieczka intelektualisty przed pułapkami rutynowego myślenia algorytmicznego? Takie oto dylematy omawialiśmy oceniając aktualną kondycję naszego zawodu podczas kolejnego Klubu Informatyka w trybie zdalnym, przeprowadzonego 1 grudnia.
Migawka jednej z prezentacji (mówił wtedy Leszek Sołdan).
Mówili nasi Koledzy z oddziału, dysponujący olbrzymim doświadczeniem zawodowym (z tych co to z niejednego pieca informatycznego chleb wyjadali): Andrzej Pilaszek (znany z licznych funkcji menedżerskich) i Leszek Sołdan (konsultant, ale w wolnych chwilach także wysokiej klasy mistrz GO). Obszerniej profile zawodowe naszych kolegów prezentowaliśmy ... więcej »
Trudne czasy pandemii skłoniły organizatorów konferencji FedCSIS do przeprowadzenia jej w tym roku całłkowicie zdalnie (7-9 września). Formalnie odbywała się ona pod opieką partnerów z Sofii, Bulgaria, jednak uczestniczyć w niej mogli słuchacze z całego świata. Ze wstępnych szacunków wynika, że we wszystkich sesjach konferencji uczestniczyło sto kilkadziesiąt osób. Konferencja znajduje się pod szczególną opieką Oddziału Mazowieckiego PTI. Na kolażu poniżej główni prelegenci i szefostwo tegorocznego wydarzenia.
Pierwszego dnia konferencji wykład inauguracyjny wygłosił Christian Blum z Hiszpanii (lewy górny róg zestawu zdjęć), omawiając swoje hybrydowe algorytmy optymalizacji kombinatorycznej. We wtorek było o Cyfrowej Transformacji i cyfrowej wszechobecności - wykład niewątpliwie wizjonerski; mówił prof. Ha... więcej »
Tematyka listopadowego Klub Informatyka, zorganizowanego przez Oddział Mazowiecki PTI 19 bm, dotyczyła programowania gier wideo. Na spotkaniu w Audytorium Centralnym WEiTI Politechniki Warszawskiej zebrało się około 50 osób, z których wiele uczestniczyło w KI po raz pierwszy.
Trzech prelegentów z QED Software opowiedziało o najnowszych algorytmach sztucznej inteligencji stosowanych w grach wideo oraz o eksploracji danych pochodzących z gier. W ramach prezentacji przedstawiono tematy szczegółowe. O najnowszych algorytmach AI, stosowanych w grach wideo opowiedział Maciej Świechowski. Uniwersalną architekturę AI wykorzystywaną w grach przedstawił Rafał Tyl. Doświadczeniami z eksploracji danych z gier wideo w konkursach Knowledge PIT podzielił się z obecnymi Andrzej Janusz.
Bardzo ciekawie poprowadzone prezentacje uświadomiły słuchaczom z... więcej »
Oddział Mazowiecki najuprzejmiej zaprasza wszystkich chętnych na Klub Informatyka, który odbędzie się w Audytorium Centralnym (pietro 1) Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej WEiTI (Nowowiejska 15/19, zob. mapkę). Zapraszamy 19. listopada (wtorek), godz. 18-21. Pierwsza prezentacja rozpocznie się punktualnie o godzinie 18:30. Ustalone zostały trzy tematy związane z programowaniem gier wideo z zastosowaniem w nich mechanizmów sztucznej inteligencji:
Myślące boty? O najnowszych algorytmach AI, stosowanych w grach wideo - Maciej Świechowski
Ogromną popularnością cieszył się październikowy Klub Informatyka. Frekwencja dopisała, przyszło ponad 60 osób. Zgodnie z zapowiedziami trzej doktoranci wydziału MiNI Politechniki Warszawskiej prof. Jacka Mańdziuka zaprezentowali swoje obszary zainteresowań badawczych, związanych z głębokimi sieciami neuronowymi. Spotkanie odbyło się w Warszawie w gmachu MiNI, 22 października.
Sesja pytań i odpowiedzi Klubu. Od lewej stoją: Adam Żychowski, Maciej Żelaszczyk,
Dominik Lewy, Marcin Paprzycki (szef PTI o/MAZ, tu: jako moderator).
W ramach wprowadzenia prof. Jacek Mańdziuk wymienił podstawowe arc... więcej »
Oddział Mazowiecki PTI zaprasza na pierwsze powakacyjne spotkanie Klubu Informatyka. Odbędzie się ono 22 października br. (wtorek) w sali 103 gmachu wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, Koszykowa 75 (tu mapka) w godzinach 18-21. Pierwsza prezentacja rozpocznie się o godzinie 18:30. Tematem przewodnim Klubu będą Głębokie sieci neuronowe - przykłady użycia, zalety i ograniczenia.
Trzej doktoranci prof. Jacka Mańdziuka, kierownika Zakładu Sztucznej Inteligencji i Metod Oblicze... więcej »