Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.
Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej przy współpracy firmy Globema - partnera Google, organizuje w dniach 22 i 23 lutego 2019 Hackathon Geoinformacyjny. Partnerami Hackathonu są Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Microsoft, Google Cloud, ESRI Polska, Cities: Skylines oraz Mind Cloud. Celem Hackathonu jest opracowanie aplikacji wspierającej proces tworzenia i rozwoju smart city oraz (geo)partycypacji społecznej z wykorzystaniem tzw. serious games.
Uczestnicy wykorzystując udostępnione przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii dane przestrzenne (BDOT 10k, cyfrowa ort... więcej »
W Politechnice Warszawskiej zbliżają się XXII Targi Pracy i Praktyk dla Elektroników i Informatyków. Odbędą się 4-5 marca 2019 (poniedziałek i wtorek) na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW w godzinach 9:30-15:30. Pojawi się ok 60 wystawców, większość przez obydwa dni wydarzenia. Udział swój zapowiedzieli m.in.: Acaisoft, Accenture, Ailleron, American Express , Astrafox, Atende Software, Aviva, AVL, Bank Millennium, BAT, Be Poland, Beside the Park, Bizmatica, Bluesoft, Bosch, CGI, CTDI, DaftCode, Enigma, enxoo, e-point, Evojam, Findwise, Freeportmetrics, Gemius, Genesis Mobo, Globema, Goldman Sachs, Ideabank, IMPAQ, In4mates, Intelight, IS-Wireless, ITR, Lingaro, Luceos Intelligence, Macro-System, MCX, Medicalgorithmics, Mobiem , NCBJ, Netcompany, Nordea, Pentacomp, Pretius, Roche, Santander, Sciamus, Semantive, Sigma Connectivity, Sii, Softwarely, Transbit, Ultrasoc, WZE, ZPR, ZUS.
Sympatyczna uroczystość odznaczenia Medalem 70-lecia Informatyki Polskiej odbyła się dzisiaj w Warszawie w żoliborskiej restauracji Spotkanie. Prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego Włodzimierz Marciński wręczył to wyróżnienie Władysławowi Klepaczowi, wieloletniemu redaktorowi miesięcznika Informatyka, związanemu zawodowo z tym pismem przez ponad 30 lat. Uroczystość odbyła się w przeddzień 94 rocznicy urodzin laureata.
Laureat skupia się obecnie na spisywaniu różnego rodzaju wspomnień. Tym bardziej, że w swoim bogatym życiu zdążył uczestniczyć w Powstaniu Warszawskim, ukończyć studia, pracować naukowo, opracowować pierwsze normy terminologii informatycznej, pisać książki i oczywiście artykuły. Ponadto przez 46 lat oddawał się działalności społecznej w spółdzielczości mieszkanio... więcej »
Trudno powiedzieć czy jest to próbka reprezentatywna, mimo że specjaliści wykazywali doświadczenie daleko powyżej przeciętnej. Ale nawet w tak małej próbie wyniki pokazują jak bardzo różnimy się w wiedzy o polskich terminach podstawowych pojęć z naszej dziedziny zwanej informatyką. Takimi wnioskami zaczyna się autorska analiza rezulatatów ankiety dotyczacej kilkudziesięciu najważniejszych terminów polskojęzycznych informatyki.
Niestety taki obraz nie jest pocieszający, zauważa autor analizy kol. Wacław Iszkowski. Brak jednolitego poglądu na nazewnictwo, a tym samym na opis merytoryczny, kilku podstawowych pojęć, jest poważnym problemem we wszelkich dyskusjach o zmianach i przyszłości naszej dziedziny ( w tym również w dyskusji o projekcie dyscyplin).
Ankieta była prowadzona w okresie luty-marzec 2018 przy wsparciu Sekcji Terminologicznej PTI. Na bazie odpowiedzi 22 specjalistów powstał raport o kilkudziesięciu po... więcej »
Każdy ruch myśli w kierunku terminologii informatycznej jest dobry i ważny. Dlatego najuprzejmiej zachęcamy Wszystkich do odpowiedzi na ankietę terminologiczną, którą opracował niedawno kol. Wacław Iszkowski. W ankiecie znajduje się kilkadziesiąt terminów, z którymi doświadczamy większych lub mniejszych kłopotów w branży informatycznej. Wypełnienie ankiety polega na dopisaniu w pliku edytowalnym słów polskich, które się proponuje w zamian za terminy angielskie, a niekiedy odwrotnie. Następnie należy ankietę odesłać do niżej podpisanych. Ankieta jest dostępna tutaj jako plik docx. Można ją też znaleźć na stronach domowych kolegi Wacława