// Oddział Mazowiecki Polskiego Towarzystwa Informatycznego
gazeta

Bieżące informacje o działaniach, inicjatywach i spotkaniach organizowanych przez Oddział Mazowiecki PTI oraz ogłoszenia i informacje dla członków Oddziału.

// Aktualności

Marcowy KI - perspektywy profesjonalistów informatyki
odwołany oraz przełożony na przyszłość

10.03.2020

Odsłon: 590

W związku z sytuacją epidemiologiczną kraju Oddział Mazowiecki PTI odwołuje Klub Informatyka, planowany na 17 marca (wtorek). Klub na zapowiadany temat odbędzie się prawdopodobnie w drugiej połowie kwietnia. Termin kwietniowy to na razie nasze własne, nieprecyzyjne, przewidywania. Dokładny termin podamy później, gdy już wyjaśni się sytuacja co do rzeczywistych zagrożeń wirusem COVID-19.

 

                              * * *

 

Tematyka Klubu raczej więc nie zmieni się. Spojrzymy na informatykę nie jako gałąź nauk ścisłych, ale jako zawód i sposób rozwiązywania trudnych zadań. Dwie odrębne, swoje autorskie wizje przedstawią nasi Znakomici Koledzy: Leszek Sołdan oraz Andrzej Pilaszek.

 

Motywem przewodnim pierwszej części spotkania bedzie pytanie: czy w dzisiejszej praktyce wdrażania i eksploatacji poważnych narzędzi IT jest jeszcze miejsce na prawdziwie twórczą aktywność? Czy znajdzie się miejsce dla genialnych ekspertów, albo chociaż superspecjalistów, indywidualistów, twórców, skutecznych magików. Czy może bardziej liczą się sztywne procesy i procedury (nie w programach tylko procedury organizacyjne)? W być może lekkiej formie prześledzimy całkiem poważny temat:  dzisiejsze problemy i niejasną przyszłość osobowości informatyka- szamana.

 

W części drugiej  dowiemy się co można robić w chwilach wolnych od pracy, dlaczego gry w naszym życiu są ważne i jaki to wszystko ma związek z nowymi trendami w informatyce. Spróbujemy sprowokować refleksję o tym w jaki sposób działa ludzki mózg i czym różni się od maszynowego. Zadamy sobie też zapewne pytanie: Czy istnieje coś takiego jak mózg maszyny? I czy szaman to koniecznie musi być żywy człowiek? Forma tego wystąpienia będzie także lekka, a wnioski Autora raczej całkowicie nienaukowe.

 

Wstęp na Klub będzie wolny. Ze względów logistyczno-aprowizacyjnych Oddział Mazowiecki prosi o zgłoszenia (z podaniem liczby osób) pod adres omaz[at]pti.org.pl. Klub będzie filmowany. Wiąże się to z wyrażeniem przez uczestników Klubu zgody na wykorzystanie ich wizerunku w relacjach wideo, które można potem znaleźć  w kanale PTI portalu Youtube, a także w portalu Oddziału Mazowieckiego PTI, w szczególności w informacjach noszących tag wideo. (d)

 

 

Kilka słów o prelegentach

 

Leszek Sołdan - ukończył Uniwersytet Warszawski, kierunek matematyka. Przez kolejne lata pracował w różnych rolach w branży informatycznej. Reprezentował zarówno użytkowników w takich instytucjach jak Główny Inspektorat Celny czy Ministerstwo Finansów, albo bardziej dostawców, w takich firmach jak Wola Net, Wola Info, Pentegy, czy Sygnity. O aktualnym swoim wcieleniu, w firmie konsultacyjnej którą prowadzi, zajmuje się zarządzaniem projektami IT. W ramach swojego wieloletniego hobby, które niedaleko odbiega od zainteresowań zawodowych, najbardziej lubi - i wszystkich do tego zachęca - granie w GO. Jest wielokrotnym mistrzem Polski w tej grze.

 

Andrzej Pilaszek - studia informatyczne UW, oraz organizacja i zarządzanie. Podyplomowo program MBA z University of Illinois. Doświadczony menedżer w obszarze IT, przede wszystkim w zakresie zastosowań biznesowych. Łączy wiedzę i doświadczenie informatyczne, z doświadczeniem w zakresie zarządzania biznesowego, rozwiązując problemy na styku informatyki i biznesu. Współpracował z polskim „Computerworld” od wydania nr 1, obecnie pisuje do magazynów CXO i CIO. Przez wiele lat zaangażowany w rozwój zastosowań IT w elektroenergetyce i gazownictwie, jako manager w dużych firmach informatycznych, a potem jako niezależny konsultant i project manager. Obecnie pracuje w Centrum Usług Wspólnych ICT PGE jako ekspert ds. ODO.

 

Kategorie: Klub Informatyka Tagi: zarządzanie, zatrudnienie, społeczności, zaproszenia, informatycy, 2020